Prognozy ekonomiczne na 2020, wskazują, że będzie to rok zwiększonych podziałów krajowych i międzynarodowych oraz spowolnienia gospodarczego. Taki scenariusz przewiduje najnowszy raport Global Risk opublikowany przez World Economic Forum. Geopolityczne wstrząsy popychają nas w kierunku jednostronnego świata rywalizacji o władzę w czasach, gdy liderzy biznesu i rządów muszą współpracować, by przygotować się na największe zagrożenie, jakim są zmiany klimatyczne, alarmują specjaliści ankietowani przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Z przeprowadzonego badania wynika, że turbulencje geopolityczne i wycofywanie się ze współpracy międzynarodowej zagrażają zdolności każdego kraju z osobna do stawienia czoła wspólnym, krytycznym zagrożeniom globalnym. Jednocześnie raport ostrzega, że bez pilnych działań w celu zlikwidowania podziałów społecznych i stymulowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, przywódcy nie będą w stanie reagować na zagrożenia, takie jak kryzys klimatyczny lub kryzys różnorodności biologicznej.
Czekają nas podziały gospodarcze i polityczne
Eksperci przewidują, że w tym roku wzrośnie polaryzacja gospodarcza i polityczna. Dlatego sugerują, że współpraca światowych liderów, przedsiębiorstw i decydentów politycznych jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, aby powstrzymać poważne zagrożenia dla naszego klimatu, środowiska, zdrowia publicznego i systemów technologicznych.
Jak powstał raport? Ponad 750 globalnych ekspertów i decydentów poproszono o uszeregowanie swoich największych obaw pod względem prawdopodobieństwa i wpływu na ekonomię, a najwięcej, bo 78 procent stwierdziło, że oczekują – jak to sformułowano – wzrostu „konfrontacji gospodarczych” i „krajowej polaryzacji politycznej” w 2020 r.
Jeśli te przewidywania sprawdzą się, mogą mieć dramatyczne konsekwencje, szczególnie, że dzisiaj trzeba pilnie działać w obliczu wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny, utrata różnorodności biologicznej i zanik gatunków. Raport Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje na potrzebę dopasowania przez decydentów celów politycznych i ochrony Ziemi do możliwości gospodarek oraz firm, aby uniknąć ryzyka potencjalnie katastrofalnych przyszłych strat owych firm, jeśli będą musiały dostosować się do sztywnych celów klimatycznych wyznaczonych przez naukę.
Jakie problemy są najważniejsze dla ludzkości?
Tegoroczny raport jest znamienny z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy w 10-letniej prognozie badania, pięć największych globalnych zagrożeń pod względem prawdopodobieństwa dotyczy środowiska. Raport wskazuje na:
- Ekstremalne zjawiska pogodowe z poważnymi uszkodzeniami mienia, infrastruktury i ofiarami śmiertelnymi.
- Niepowodzenie w łagodzeniu i dostosowywaniu się do zmian klimatu przez rządy i przedsiębiorstwa.
- Szkody i katastrofy środowiskowe spowodowane przez człowieka, w tym przestępstwa przeciwko środowisku, takie jak wycieki ropy naftowej i skażenia radioaktywne.
- Poważną utratę różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemu (lądowego lub morskiego), z nieodwracalnymi konsekwencjami dla środowiska, które spowodują poważne uszczuplenie zasobów dla ludzkości i przemysłu.
- Poważne klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, erupcje wulkanów i burze geomagnetyczne.
Raport Światowego Forum Ekonomicznego dodaje, że o ile zainteresowane strony nie dostosują się do – jak to określono – „dzisiejszej epokowej zmiany władzy” i geopolitycznych zawirowań, skończy się czas na rozwiązanie niektórych z najpilniejszych wyzwań gospodarczych, środowiskowych i technologicznych.
Jaką rolę powinni odegrać światowi liderzy?
– Krajobraz polityczny jest spolaryzowany, poziomy mórz rosną, a pożary płoną. To jest rok, w którym światowi liderzy muszą współpracować ze wszystkimi sektorami, aby naprawić i wzmocnić współpracę, nie tylko w celu uzyskania krótkoterminowych korzyści, ale w celu rozwiązania najpoważniejszych zagrożeń – powiedział Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, komentując wyniki raportu.
Światowe Forum Ekonomiczne, zaangażowane w poprawę stanu świata, jest Międzynarodową Organizacją Współpracy Publiczno-Prywatnej. Forum angażuje czołowych polityków, przedsiębiorców i innych liderów społecznych w kształtowanie globalnych, regionalnych i branżowych programów.
Każdy ze wskazanych przez ekspertów obszarów zagrożeń dla ludzkości generuje setki mniejszych problemów, z którymi, jako ludzkość będziemy musieli sobie poradzić. Czy jesteśmy do tego przygotowani? Jeśli nie, to jak możemy łagodzić skutki gwałtownie zmieniających się warunków naszego życia. Świadomi wszystkich społecznych i ekonomicznych niepokojów związanych z 2020 rokiem, InCast Media będzie się tymi tematami zajmować, próbując znaleźć odpowiedzi na najważniejsze postawione przed ludzkością pytania.
Zostaw komentarz