Raport Światowej Organizacji Zdrowia WHO alarmuje: jeśli chcemy uniknąć katastrofy zdrowotnej, musimy podjąć ambitne zobowiązania klimatyczne.  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że wszystkie kraje muszą założyć ambitne zobowiązania klimatyczne. To warunek utrzymania zdrowego i ekologicznego ożywienia po pandemii COVID-19.

Najnowszy raport specjalny WHO na temat zmian klimatycznych i zdrowia, został ogłoszony przed listopadowym szczytem klimatycznym ONZ (COP26) w szkockim Glasgow. Raport oparto na badaniach, które wskazują na ścisłe powiązania między klimatem a zdrowiem człowieka.  

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO podkreślił, że pandemia COVID-19 pokazała powiązania między ludźmi, zwierzętami i naszym środowiskiem. Jego zdaniem, te same niezrównoważone działania, które zabijają naszą planetę, zabijają ludzi. Dlatego WHO wzywa wszystkie kraje do podjęcia zdecydowanych kroków w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. – Nie tylko dlatego, że jest to słuszne, ale dlatego, że leży to w naszym własnym interesie – dodał szef WHO. 

W nowym raporcie WHO znalazło się 10 priorytetów ochrony zdrowia ludzi i planety. Wskazano między innymi konieczność budowania nowych systemów energetycznych, które chronią i poprawiają klimat oraz nasze zdrowie. Kolejnym niezbędnym krokiem jest przeorganizowanie przestrzeni miejskich, a także rozwój zrównoważonego transportu i mobilności. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla również znaczenie ochrony i odtwarzania przyrody, jako fundamentu naszego zdrowia.  

Publikacja raportu WHO zbiegła się w czasie z podpisaniem listu otwartego, przez 300 organizacji reprezentujących blisko 45 milionów lekarzy i pracowników służby zdrowia na całym świecie. W dokumencie wzywają oni światowych przywódców do działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. 

Medycy nawołują między innymi do szybkiego i sprawiedliwego odejścia od paliw kopalnych, finansowania rozwoju czystej energii i większych cięć emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, społeczność lekarzy i pracowników służby zdrowia apeluje do krajów o wysokich dochodach, aby zapewniły obiecany transfer środków do biedniejszych krajów o niskich dochodach. Wsparcie miałoby pomóc w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. 

Raport WHO i list otwarty medyków pojawiają się, gdy ekstremalne zjawiska pogodowe zbierają coraz większe żniwo wśród ludzi. Fale upałów, burze i powodzie, zabijają tysiące i zakłócają życie milionów. To zagraża jednocześnie systemom opieki zdrowotnej w momencie, gdy są najbardziej potrzebne – – uważa WHO.