Hałas w miejscu pracy to coraz poważniejszy problem i może się wydawać, że dotyczy on przede wszystkim hal produkcyjnych dużych zakładów. Rzeczywiście, w fabrykach i warsztatach, maszyny i narzędzia generują hałas, którego poziomy mogą być niebezpieczne dla człowieka. Skutkiem może być utrata słuchu, ale też inne urazy fizyczne. Hałas jest jednak wszędzie wokół nas i sami możemy wpłynąć poprawę komfortu akustycznego w środowisku pracy. 

Hałas w miejscu pracy – co to jest?

Przemysł i produkcja to nie jedyne miejsca, gdzie hałas może być czynnikiem uciążliwym. Nawet w biurze drukarki, kserokopiarki, telefony i komputery mogą emitować poziom hałasu, który przy długotrwałej ekspozycji może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracownika. Taki hałas w tle mogą również generować klimatyzacja i wentylacja. Systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne mogą wydawać dźwięki, zwłaszcza jeśli są przestarzałe lub źle utrzymane. Otwarte przestrzenie biurowe, tzw. open space, sprzyjają niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się dźwięków. 

Czym może skutkować niewłaściwa ochrona przed hałasem?

Ochrona przed hałasem w miejscu pracy jest kluczowa dla pracodawców, chcących zadbać o swoich pracowników. Pracując wiele godzin w hałasie, możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy i osłabienie. Jednak jedną z najpoważniejszych konsekwencji pracy w hałasie jest utrata słuchu.

Regularne przebywanie w hałasie już od 85 decybeli może prowadzić do trwałej utraty słuchu. Z kolei gwałtowne wzrosty poziomu hałasu mogą prowadzić do czasowego dyskomfortu słuchowego w postaci zatkanych uszu lub charakterystycznego dzwonienia. 

Praca w hałasie może prowadzić również do zmęczenia i psychicznego stresu. Wpływa to na ogólne samopoczucie, zwiększa nerwowość, pracownik może odczuwać zmęczenie i irytację. W efekcie, spada produktywność, a pracownicy muszą się bardziej koncentrować, aby wykonać swoje zadania w odpowiedni sposób.  

Niektóre badania wskazują, że hałas może również wpływać negatywnie na utrzymanie równowagi, co zwiększa ryzyko upadków i groźnych urazów w pracy. Ponadto, duże natężenie dźwięków w pracy może powodować zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-krążeniowego. W niektórych przypadkach hałas w miejscu pracy może prowadzić do depresji i nerwic.  

Jak może wyglądać ochrona przed hałasem w miejscu pracy?

Ważne jest, aby pracodawcy i pracownicy podejmowali działania w celu minimalizacji hałasu w miejscu pracy, aby poprawić komfort i efektywność pracy. W zależności od prowadzonej działalności, metody zmniejszania wpływu hałasu na pracowników i otoczenie mogą być bardzo różne. 

W przypadku przemysłu redukcja natężenia hałasu to jedna z podstaw BHP i może się zaczynać już na etapie doboru maszyn i urządzeń oraz ich umiejscowienia. Można zastosować również techniki izolacyjne i wygłuszenia, aby zapobiec przenoszeniu drgań maszyny na obudowę i powstawanie fal dźwiękowych. Do ochrony samego pracownika przed hałasem mogą służyć środki ochrony indywidualnej, jak np. zatyczki do uszu czy nauszniki ochronne.  

Ochrona przed hałasem w miejscu pracy jest również ważna w środowisku biurowym. Stały szum pracującego sprzętu komputerowego i urządzeń, odgłosy wyposażenia biura, dzwoniące smartfony, a nawet sami współpracownicy mogą być źródłem męczącego hałasu. Dlatego redukcja hałasu jest decydująca dla efektywności zespołu. 

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie hałasu może być umiejscowienie roślin w taki sposób, aby pochłaniały dźwięki. Można też zainstalować w odpowiednich miejscach panele tłumiące hałas. Natychmiastowy efekt mogą przynieść prawidłowo zamontowane uszczelki drzwiowe. Naukowcy przeprowadzają eksperymenty, które wykazują, że nawet szum wody może redukować hałas w biurze. Warto też pamiętać, że ustanowienie firmowych standardów zachowania w miejscu pracy również może przyczynić się do zmniejszenia poziomu hałasu i do poprawy warunków pracy dla wszystkich.