Ludzkość się starzeje. Według przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia, około 2050 roku, na naszej planecie będą żyły ponad 2 miliardy ludzi w wieku 60 lat i powyżej. To zjawisko demograficzne będzie niosło za sobą określone konsekwencje: ludzie starsi muszą znaleźć właściwą opiekę, otoczenie, w którym przebywają musi dostosowane do ich potrzeb i ograniczeń. Będą też wymagali stałego nadzoru medycznego, nie mówiąc o pomocy w codziennych czynnościach.
Już dzisiaj opieka nad osobami starszymi staje się problemem w wielu krajach. Opiekuni wyjeżdżają do krajów, w których mogą zarobić więcej. Szukają lepszych warunków zatrudnienia i nowoczesnej infrastruktury, która pozwala na zapewnienie opieki na najwyższym poziomie. Wykwalifikowane kadry też nie są nieograniczone. Ze znalezieniem właściwej osoby jest już problem. Czy technologia może przyjść z pomocą? Czy rynek usług opiekuńczych zdominują kiedyś roboty do opieki nad starszymi?
W pierwszej chwili na myśl przychodzą urządzenia, które już funkcjonują na rynku i z powodzeniem mogą wyręczyć seniorów w cyklicznych, coraz trudniejszych dla nich czynnościach. Roboty odkurzacze, automatyczne kosiarki do trawy, myjki do okien, to tylko niektóre najpopularniejsze urządzenia, które pomagają w domowych obowiązkach, a ich roczna światowa sprzedaż ma osiągnąć w tym roku liczbę 35 milionów urządzeń.
W obliczu starzejących się społeczeństw, wiele krajów rozpoczęło projekty rozwojowe robotów do pomocy osobom starszym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Według organizacji IFR producenci sprzedali 4416 sztuk tego rodzaju asystentów w 2014 r., a rok wcześniej zaledwie 700. Zatem trend w tym segmencie jest pozytywny i znaczący. Trudno się dziwić, że jednym z liderów tych badań jest Japonia. To kraj o wyjątkowo szybkim tempie starzenia się społeczeństwa.
Właśnie tam powstała Toyota HSR. To kompaktowa platforma mobilnego cobota czyli robota współpracującego, która może przemieszczać się i pobierać obiekty za pomocą ramienia multi-DOF. Jest obsługiwana głosowo lub poprzez tablet, ma bardzo zwrotny i lekki cylindryczny korpus ze składanym ramieniem, które pozwala jej podnosić przedmioty z podłogi, odciągać cienkie przedmioty, podnosić obiekty z wysokich miejsc, otwierać zasłony i wykonywać inne zadania domowe.
Mówiąc “opieka nad osobami starszymi” myślisz: opiekunka lub opiekun. Bardzo słusznie, bo obecność drugiego człowieka, który pomoże seniorowi umyć się, ubrać i porozmawia jest wciąż jeszcze podstawą troski o osoby starsze. Pamiętając jednak o niedoborach na rynku wykwalifikowanych opiekunów, roboty mogą w przyszłości stanowić ważne wsparcie dla instytucji, które zajmują się seniorami.
Jeśli ktoś użyje ostatecznego argumentu i stwierdzi, że robot nigdy nie będzie tak empatyczny jak człowiek, to można się spierać. Chatboty oparte na sztucznej inteligencji przejmują już obsługę klientów na stronach internetowych. Ich zasób odpowiedzi na miliony zadanych wcześniej pytań jest imponujący, a niezorientowany internauta nawet nie rozpozna, że rozmawia z maszyną. Kto wie, czy za kilkanaście lat “roboty asystenci” nie będą w stanie godzinami rozprawiać z seniorami o “starych dobrych czasach”.
Zostaw komentarz